neděle 15. dubna 2018

Kdo je dobrý a kdo zlý? | Renegáti

Název v originále: Renegades
Autor: Marissa Meyer
Nakladatelství: Egmont
Žánr: YA, sci-fi
Série: Renegáti #1
Počet stran: 512
Čteno: 7. - 10. dubna 2018, v češtině

Město Gatlon se vzpamatovává z období anarchie, v čemž mu pomáhají Renegáti - skupina lidí se superschopnostmi, kteří si dali za cíl vést společnost k lepší budoucnosti. Tyhle záměry jim ale kazí Anarchisté, mezi které patří i Nova alias Nightmare. Když ale potká Renegáta Adriana, ukáže se, že není tak úplně jasné, která strana je ta dobrá a která zlá...

Kdo se ničeho nebojí, nemůže být statečný.

Marissu Meyer mám moc ráda a její série Měsíční kroniky patří mezi moje nejoblíbenější vůbec. Její novou knihu jsem si tedy rozhodně nemohla nechat ujít - zvlášť když jde o její první příběh, který se nezakládá na žádné pohádce. Autorka ovšem dokázala, že nepotřebuje v ději žádnou oporu. Příběh Novy a Adriana je promyšlený a čeká vás tu spousta nepředvídatelných zvratů a překvapivých odhalení.

Také prostředí města Gatlon je propracované do nejmenších detailů a já po dočtení knihy měla pocit, jako bych v něm sama žila. Ve vyprávění se v er-formě střídají Nova a Adrian, takže máme možnost dobře poznat zázemí Renegátů i Anarchistů, stejně jako jejich názory. A tady se dostáváme k tomu, co je na Renegátech nejlepší: žádná strana není ta špatná. Ve skutečnosti musíte každou osobu soudit zvlášť a i tak je těžké říct, jestli jde o zloducha nebo hrdinu. Nikdo a nic v Gatlon City není černobílé a vy nemůžete jinak než do jisté míry fandit všem.

"Tys poslouchal."
"Šel jsem si pro svačinu. Jestli je to přísně tajná informace, neměli jste se o ní bavit v jídelně."

Samotné postavy se ale rozhodně nedefinují jen svými superschopnostmi. Každý, koho potkáte byť jen v pár odstavcích, má aspoň pár charakterových rysů a můžete ho tak trochu lépe poznat. Ale musím říct, že i ty superschopnosti se autorce povedly: nehledejte žádné trapné létající Supermany a pavučinové Spidermany, tohle už je ohrané. V Mezi Renegáty a Anarchisty najdete dívku, která umí lusknutím prstu odpálit bombu, jiná se zase dokáže proměnit v hejno motýlů. Nova dokáže dotekem uspat a Adrian může ze svých kreseb vytvořit reálné předměty. Zkrátka a dobře mezi výjimečnými se rozhodně nudit nebudete.

Další, co musím pochválit, je množství romantiky. Ano, najdete ji, ale v tak malých dávkách, že příběhu na ničem neubírá a postavy se o ni většinu času vlastně ani moc nestarají. Není totiž kdy, protože se pořád něco děje. A můžu vám zaručit, že ten konec vás dostane. Nejradši bych už teď měla v ruce druhý díl, ale on vyjde v originále teprve až v listopadu. Tak si budu mezitím asi muset znova přečíst Měsíční kroniky...

Nova zavřela oči a pomyslela si, že kdyby byla skutečný zločinec, byla by teď s nimi. Slavila by, anebo truchlila.
A kdyby byla hrdinkou, spěchala by na pomoc Renegátům, kteří možná zůstali v sutinách stanice, zranění a bezmocní.
Místo toho naslouchala zvukům města v nouzi a neudělal vůbec nic.

Renegáty z celého srdce doporučuji. Pokud aspoň občas čtete Young Adult, dejte jim šanci. Jde totiž o opravdu skvěle napsaný strhující příběh plný jedinečných postav. Zkrátka a dobře najdete tu všechno, co byste od podobné knihy očekávali - a ještě víc! Za mě se Renegáti řadí mezi nejlepší Young Adult vůbec a moc se těším, až se k nim zase vrátím.

Renegátům opravdu nemám co vytknout. Jde o strhující příběh plný překvapivých odhalení, který se odehrává v propracovaném prostředí. Autorka opravdu umí psát, takže nudit se rozhodně nebudete. Žádná ze dvou stran není ta špatná a vy budete muset postavy soudit individuálně. Také se můžete těšit na spoustu originálních superschopností. Romantiky se nemusíte bát - najdete ji, ale v přiměřeném množství. Věřím, že i vy si Renegáty zamilujete stejně jako já a z celého srdce vám je doporučuji.

Celkové hodnocení: 5/5

Za poskytnutí reading copy mockrát děkuji nakladatelství Egmont.
Vy si knihu můžete pořídit tady, vychází 23. dubna.

Patřili byste podle kvízu mezi Renegáty nebo Anarchisty?
Marky

4 komentáře:

 1. Už se nemohu dočkat! Tvoje recenzee nalákala ještě víc! :D

  OdpovědětVymazat
 2. Na tuhle knihu si brousím nehty a těším se na ni :) Podle kvízu jsem Anarchista :D Co ty? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I já jsem Anarchista a rozhodně se máš na co těšit ;)

   Vymazat

Budu ráda za každý komentář, připomínku, nápad... Pokud byste mě chtěli kontaktovat osobně, můžete použít můj mail marky48dsp@gmail.com. Předem díky za jakoukoli odezvu.