Nezařaditelný příběh | Řeky Londýna


Název v originále: Rivers of London
Autor: Ben Aaronovitch
Vydavatel: Tympanum
Žánr: detektivka, fantasy
Série: Peter Grant #1
Délka: 12 hodin 15 minut
Posloucháno: 28. listopadu - 9. prosince 2016, v češtině

Peter Grant byl obyčejný londýnský četník - tedy aspoň do té doby, než v rámci vyšetřování vyzpovídal ducha. Prostřednictvím podivného setkání a ještě podivnějšího případu se Peter stává spolupracovníkem vrchního inspektora Nightingalea, který se ukáže být skutečně výjimečným. Najednou to totiž vypadá, že existují nejen kouzla, ale také upíři, víly a duchové, a že řeky Londýna mají něco do sebe...

Řeky Londýna patří mezi knihy, které jsem si kvůli dobré pověsti chtěla přečíst, ale nevěděla jsem o nich zhola nic. Respektive jsem věděla, že: v knize má být magie, má to být detektivka, má to být neskutečně originální a potřebuju si to přečíst. Na základě této výpovědi jsem se tedy rozhodla, že si to skutečně přečíst musím, a tak se taky stalo.

Přiznávám, že prostředí detektivního Londýna mě opravdu bavilo. Autor dokázal vylíčit každé zákoutí tak přesvědčivě, že jsem měla pocit, jako bych ulicemi utíkala spolu s Peterem. Nemusíte se ale bát, že by snad kniha byla plná sáhodlouhých popisů. Z hlediska jazyka si totiž každý čtenář přijde na své: najdete tu Peterův slang, spisovnou mluvu inspektora Nightingalea a vůbec každá postava má svou charakteristickou řeč, takže hned poznáte, o koho se jednáZa tuto jazykovou rozdílnost jistě vděčíme panu překladateli Milanu Žáčkovi. Já ovšem Řeky Londýna četla v audioknižní podobě, takže musím poděkovat i skvělému interpretovi Tomáši Kobrovi, v jehož podání audiokniha skutečně nemá chybu.

To samé by se jistě dalo říct o zápletce a zapeklitém případu, který Grant s Nightingalem řeší - nemá chybu. Všechno je promyšlené do nejmenších detailů a autor nic neponechal náhodě. Jen možná trochu zapomněl, že my čtenáři jsme v jeho světě noví. V knize se objevuje několik linek magie, spousta nových postav a svět stojící na nových, nám neznámých, principech. A na mě toho bylo zkrátka moc. Po dočtení poslední věty jsem měla pocit, že bych tu knihu potřebovala proškrtat, protože toho na mě zkrátka bylo až příliš. A na první díl fantasy série už vůbec.

Taky se mi zdálo, že si autor nedokázal vybrat, pro jakou cílovou skupinu vlastně píše. Peter Grant působil jako hrdina pro dvanáctileté kluky, mluvil se spoustou slangu a děti by si ho určitě oblíbili. Jenže tu taky máme erotické narážky a sprostá slova, která si autor skutečně mohl nechat od cesty, alespoň co se mě týče. Já je tam rozhodně nepotřebovala. Zkrátka a dobře tuhle knihu nedokážu věkově zařadit, ať se snažím, jak chci.

Nesmím ovšem zapomenout ocenit drobnosti, které dělají knihu tak jedinečnou. Například jsem si zamilovala hudbu u audioknižního podání. Nebo se mi moc líbilo, že hlavní hrdina není běloch a musí snášet útoky kvůli barvě své pleti, což se v knížkách tak často nevidí. A v neposlední řadě tu máme nedocenitelný suchý britský humor, který v knížce o Londýně zkrátka nesmí chybět.
U obálek této knihy platí "každý pes, jiná ves". Najdete verze upomínající na Cobru 11, tajemné kabátky s Nightingalem a jeho holí, mapy Londýna a jeho řek a spoustu dalšího. Nakonec se mi ale nejvíc zamlouvá náš český kabátek. Barevně skvěle ladí, každý obrázek na něm má svůj význam a atmosférou vystihuje příběh Petera Granta do puntíku.

931745213554980114279278680417

Řeky Londýna patří mezi jedinečné knihy dnešní doby. Najdete tu skvěle popsané prostředí a propracovaný svět i zápletku. Může se sice zdát, že je příběh překombinovaný a potřeboval by proškrtat, a že si autor nedokázal vybrat cílovou věkovou skupinu, ale nevěšte hlavu. Tato kniha žije drobnostmi, které ji dělají nedocenitelnou: například skvělá hudba v audioknižním podání, hlavní hrdina, který není běloch, a suchý britský humor. Každý čtenář si tu zkrátka najde své.

Celkové hodnocení: 3/5

Děkuji Audiotéce za poskytnutí audioknihy k recenzi, vy si ji můžete poslechnout zde.

Byli jste někdy v Lodýně?
Marky

Komentáře

 1. Zdá se mi, že ty jsi na audioknihy expert! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To bych tedy netvrdila, ale díky :D Rozhodně mě baví ;)

   Smazat
 2. Skvělá recenze, přesně jsi vystihla mé pocity po přečtení knihy :) Byla zajímavá, ale překombinovaná :) Hezké Vánoce :)

  OdpovědětSmazat
 3. Když jsem našel doktora Johna, zoufale jsem potřeboval přivést svého bývalého milence zpět. Nechal mě pro jinou ženu. Stalo se to tak rychle a já jsem v situaci vůbec neřekl. Prostě mě po 3 letech vyhodil bez vysvětlení. Kontaktuji Dr.Johna prostřednictvím jeho webových stránek a řekl mi, co musím udělat, než mi může pomoci, a udělal jsem, co mi řekl, poté, co jsem poskytl to, co chtěl, vrhl milostné kouzlo, aby nám pomohl dostat se zpět dohromady . Krátce poté, co udělal své kouzlo, můj přítel mi začal znovu posílat textové zprávy a cítil se hrozně za to, co mi právě dal. Řekl, že jsem nejdůležitější osobou v jeho životě, a to ví teď. Vstoupili jsme spolu a on byl vůči mně otevřenější než předtím a pak začal trávit více času než dříve. Od té doby, co mi Dr. John pomohl, je můj partner velmi stabilní, věrný a blíž ke mně než dříve. Vřele doporučuji Dr. John každému, kdo potřebuje pomoc. E-mail: drjohnsoco@gmail.com, zavolejte mu nebo přidejte jej na WhatsApp prostřednictvím: +2348147766277

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář, připomínku, nápad... Pokud byste mě chtěli kontaktovat osobně, můžete použít můj mail marky48dsp@gmail.com. Předem díky za jakoukoli odezvu.