Kniha, co vás roztříští | Smolná sezóna

28462763
Název v originále: The Accident Season
Autor: Moïra Fowley - Doyle
Nakladatelství: CooBoo
Žánr: YA, fantasy, záhady, magický realismus
Série: -
Počet stran: 280
Čteno: 1. - 5. srpna 2016, v češtině

Do Cařiny rodiny se každý rok vrací smolná sezóna. Během této doby se členům rodiny stávají nejrůznější nehody a úrazy - někteří při ní dokonce přišli i o život. I když se všichni snaží zabránit nejhoršímu, smolná sezóna je pomalu začíná děsit. Proč se ale tohle všechno děje? Co když se Cařina rodina může kletby zbavit?

A tak na smolnou sezónu zvedněme sklenky,
na řeku pod námi, v níž smáčíme své duše,
na boule a tajemství, na duchy pod stropem,
ještě jednou si připijme na zmáčenou cestu.

Tahle knížka zní docela děsivě, že? Tváří se, že se nechce nechat zařadit do žádného žánru, nebo ne? Zní to jako něco, co bych nikdy nečetla, nezdá se vám? Protože já strašidelné ani děsivé příběhy nečtu. Ale když se všichni tvářili, že to má něco společného s mým milovaným Ostrovem lhářů, nemohla jsem si Smolnou sezónu nekoupit. Nemohla.


Tahle knížka se nedá zařadit. Najdete v ní spoustu děsivých aspektů a strašidelných okamžiků, ale na své si přijdou i milovníci příběhů o rodině a přátelství. Ať už budete mít jakákoli očekávání, Smolná sezóna vás dokáže jistojistě překvapit. Možná má trochu optimističtější obálku a strašidelnější anotaci, ale najdete si v ní zkrátka trochu od každého.

Tahle knížka je skvěle napsaná. A když říkám skvěle, tak myslím opravdu dokonale. Perfektně. Zajímavě. Autorka se pustila do vyprávění v ich-formě z pohledu hlavní hrdinky Cary, takže se dokážete do příběhu vžít. Zároveň si ovšem přijdou na své i milovníci popisů, metafor a přirovnání, do kterých se Moïra Fowley-Doyle pustila až v překvapujícím množství. Možná se vám nejprve akční scény nebudou zdát akční, ale zvyknete si a určitě přijdete na to, jak vlastně knihu správně vnímat.

Tato knížka stojí na postavách. Hlavní hrdinka Cara je osobnost, ale tím to zdaleka nekončí. Vztah Cary, její sestry Alice a nevlastního bratra Sama vás okouzlí. Starají se o sebe, mají se rádi, důvěřují si. Všichni tři jsou trochu zvláštní a všichni tři mají problémy (nejen se smolnou sezónou), ale přes to přese všechno se navzájem podporují. Čtvrtým členem jejich skupinky se stává neméně potrhlá Cařina kamarádka Bea, která má neméně problémů... mezi těmi čtyřmi si každý čtenář najde kousek sebe - tu zvláštní stránku své osobnosti, kterou možná v běžném životě skrývá. A s postupem času a stránek možná zjistíte, že ji vlastně vůbec skrývat nepotřebujete...

Tato knížka vás roztříští. Vaše emoce budou létat všemi směry a vy nebudete vědět, co si s nimi počít. Pravděpodobně budete plakat nebo zírat do zdi s otevřenou pusou. Nebo si to celé přečtete znova. Pro jistotu. Abyste se ujistili, že to skutečně všechno skončilo správně. A pravděpodobně zjistíte, že ne - ale s tím musíte žít.

Smolná sezóna  je úplně něco jiného, než co od ní očekáváte. Najdete v ní akční a děsivé okamžiky, stejně jako chvíle hlubokého přátelství a posílení rodinných pout. Autorka píše překrásně, používá spoustu metafor a přirovnání. Možná vám bude chvilku trvat, než přijdete na to, jak knihu správně vnímat, ale i tak ten zážitek stojí za to. Při čtení si určitě zamilujete také postavy a konec vás naprosto dostane. Všichni milovníci Ostrova lhářů si tohle musí přečíst, pro ostatní vřele doporučuji.

A tak na smolnou sezónu zvedněme sklenky,
na řeku pod námi, v níž smáčíme své duše,
na boule a tajemství, na duchy pod stropem,
ještě jednou si připijme na zmáčenou cestu.

Celkové hodnocení: 5/5

Máte i vy v životě smůlu, nebo vás spíše provází štěstí?
Marky

Komentáře

 1. Povedená recenze :) Knihu jsem četla a také dodnes nevím, kam ji zařadit :) Má od každého žánru něco :) A byla úplně jiná, než jsem čekala :)

  OdpovědětVymazat
 2. Už je to docela dávno, co jsem knihu četla :) Líbila se mi, to ano, ale na Ostrov lhářů nemá :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mně taky, ale recenzi jsem nemohla nenapsat ;)
   Ostrov lhářů je jiná liga, taky jsem mu dala více než 5/5 - ale Smolná sezóna si podle mě plné hodnocení zaslouží ;)

   Vymazat

Okomentovat

Budu ráda za každý komentář, připomínku, nápad... Pokud byste mě chtěli kontaktovat osobně, můžete použít můj mail marky48dsp@gmail.com. Předem díky za jakoukoli odezvu.