sobota 23. června 2018

Duch ve sklenici | Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel


V tomto svazku najdete knižní verzi výstavy pořádané British Library, která je zaměřená nejen na zajímavosti při vzniku Harryho Pottera, ale také na souvislosti s historií magie a čarodějnictví v průběhu dějin. A co všechno v ní najdete?


Mě na tenhle titul nalákala možnost prohlédnout si původní rukopisy, náčrty a později vyškrtnuté kapitoly psané přímo rukou J. K. Rowling. Musím přiznat, že z nich jsem byla opravdu nadšená! Najdete tu všemožné poznámky a tabulky a pokud vám to ještě nedošlo, zjistíte, jak moc propracovaná tahle série ve skutečnosti je.


Kromě toho najdete na stránkách i informace o historii čarodějnictví, magie nebo třeba astrologie z pohledu mudlovských dějin. I tyhle pasáže mě bavily a myslím, že se opravdu povedlo je propojit s částmi týkajícími se přímo Harryho Pottera. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a věřím, že pro každého fanouška série je tahle knížka nutností.


Na druhou stranu je třeba počítat  tím, že se jedná o dětskou verzi (v originále vyšly dvě), a tak se třeba dozvíte, jak si obarvit vajíčko nebo vyrobit ducha ve sklenici. To je sice skvělé a jako mladší bych tyhle návody určitě všechny chtěla vyzkoušet, ale autoři tomu bohužel trochu přizpůsobili i průvodní text celé knižní výstavy. A tak se vedle odborných pojmů jako astroláb vyskytují jednoduché věty a dětské formulace, což mi občas prostě lezlo na nervy.


Taky mě trochu mrzí, že se jedná o měkkou vazbu, která formátově ani vzhledem moc neladí k ostatním Potterovským knihám a hlavně se docela neprakticky drží v rukou. Jinak ovšem nemůžu vytknout nic. Grafické zpracování se opravdu povedlo na jedničku a kromě dokonalých ilustrací Jima Kaye se dočkáte i náčrtků z pera J. K. Rowling.


Zkrátka a dobře, pokud jste Potterhead do morku kostí, Cesta dějinami čar a kouzel vám v knihovničce rozhodně nesmí chybět. Jinak bych se jí ale vyvarovala. Jestli ale máte nějakého malého milovníka kouzelnického světa v okolí, tohle je rozhodně ideální dárek (pokud tedy jeho rodiče upozorníte předem, že jejich dítě bude chtít vyrábět ducha ve sklenici).


Celkové hodnocení: 4/5

Knihu můžete zakoupit zde, za její poskytnutí děkuji Albatrosmedia.


Název v originále: Harry Potter: A Journay Through a History of Magic
Autor: British Library
Ilustrace: Jim Kay
Nakladatelství: Albatros
Žánr: dětské knihy, fantasy
Série: -
Čteno: 10. - 21. června 2018

Kupujete si/čtete doplňkové knihy k této sérii?
Marky
P.S. Proklikem na obrázky si je můžete zvětšit!

6 komentářů:

 1. Zatím na tuhle knihu pořád někde narážím, ale zatím odolávám! Ale myslím, že už to dlouho nevydržím, je opravdu nádherná! ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je, pro Potterheady je odolat v podstatě nemožné :D

   Vymazat
 2. Ty rukopisy a vyškrtnuté části se mi taky moc líbily. ♥

  OdpovědětVymazat
 3. Knihu také mám a je jednoduše dokonalá :) Ale jak říkáš, ta měkká vazba není zrovna ideální. Zvlášť, když se jedná o tak velký formát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Nezbývá než doufat, že verze pro dospělé vyjde v hardbacku jako třeba ilustrované knihy HP.

   Vymazat

Budu ráda za každý komentář, připomínku, nápad... Pokud byste mě chtěli kontaktovat osobně, můžete použít můj mail marky48dsp@gmail.com. Předem díky za jakoukoli odezvu.