neděle 23. září 2018

Doporučení roku | Milionkrát June

Název v originále: A Million Junes
Autor: Emily Henry
Nakladatelství: CooBoo
Žánr: YA, magický realismus, romantika
Série: -
Počet stran: 382
Čteno: 17. - 19. září 2018, v češtině

June O'Donnell žije ve čtvrté generaci rodiny, která věří na  svět širší než šedou realitu. Zároveň ji ale také jako čtvrtou ohrožuje kletba mezi její rodinou a Angertovými. Nesmí s nimi přijít do kontaktu za žádnou cenu, jinak hrozí katastrofa. Jenže když June potká Saula, zjistí, že to tak jednoduché nebude. Nejspíš si totiž s kletbou nedokáže poradit sama...

Udělám krok ke skalní římse a sleduju to jemné světlo pod vodou.
Zhluboka se nadechnu a připravím se ke skoku.

Milionkrát June patří mezi tituly, které jsem si chtěla přečíst už od jejich vydání v originále... A tak dlouho jsem po ní toužila, že jsem úplně zapomněla, o čem příběh vlastně je. Přesto jsem se do něj ale zamilovala hned od začátku a kniha předčila i má vysoká očekávání.

Děj se rozbíhá pomalu, ale on vlastně vůbec nemá kam spěchat. V rámci žánru magického realismu totiž nelze čekat zrovna tryskový spád - spíš naopak. U milionkrát June si můžete vychutnávat každé slovo zvlášť a převalovat ho na jazyku tak dlouho, jak se vám jen bude chtít. Nemusíte se ale bát přílišného množství fantastických prvků - autorka jich do příběhu vložila tak akorát, abyste se nenudili, ovšem ne moc, takže děj nepůsobí přeplácaně.


V tu chvíli je naše dámská jízda v háji. Stane se z ní něco jako rande ve čtyřech, které ale není rande a kde se žádní dva lidé neshodnou na tom, s kým rozhodně netvoří pár.

S magickými aspekty se samozřejmě pojí i styl, jakým Emily Henry píše. Budete mít chuť si každou větu přečíst třikrát, protože je tak moc nádherná, avšak zároveň vás nutkání dozvědět se více o osudu hlavních hrdinů požene vpřed a donutí vás otáčet stránky nadzvukovou rychlostí.

Když jsem se do knihy pouštěla, neměla jsem ani tušení, že se jedná o převyprávění Romea a Julie. Autorka se nedrží klasické tragédie příliš pevně, ale hlavní element tu samozřejmě najdete: dva zamilované mladé lidi, jejichž rodiny se nenávidí. Musím přiznat, že se Emily Henry podařilo výborně vykreslit vztahy mezi jednotlivými postavami a především generacemi dvou znepřátelených rodů.


"Neodváděj mě od nich pryč jen proto, abys mě pak opustil," pokračuje. "Když říkáš tyhle věci - mám pocit, že jestli mě přestaneš milovat, tak umřu."

Jediné, co bych snad mohla knize vytknout, je můj počáteční dojem z protagonistky. June na prvních stranách splňuje úplně všechny kolonky v seznamu "klišé hlavní hrdinka žánru Young Adult". Postupně se ale začne vybarvovat a vy poznáte, že taková ve skutečnost vůbec není.

Mimo tuhle drobnou nedokonalost ale Milionkrát June musím do nebe vychválit a doporučit všem. Pokud máte neobyčejné příběhy se špetkou magického tajemna ráda, je pro vás to pravé ořechové. A jestli ne, udělejte si exkurzi do jiného žánru, protože tenhle výlet vám bude stát za to.


Zatímco se ze mě sypou slova, cítím se, jako by mi v těle zamrzala krev a praskaly mi žíly.


Milionkrát June je YA román s prvky magického realismu. Autorka píše nádherně a děj plyne pomalu, ale vy přesto budete mít chuť otáčet stránky jednu za druhou. Mimo to se můžete těšit na mírnou inspiraci příběhem Romea a Julie a skvěle ykreslené vztahy mezi postavami. Jen hlavní hrdinka by snad na začátku nemusela splňovat všechna klišé - jinak nemám co vytknout. Kdybych vám měla za letošní rok doporučit jednu knihu, kterou byste si měli přečíst, Milionkrát June by rozhodně vyhrála.

Celkové hodnocení: 4,5/5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství CooBoo, vy si knihu můžete pořídit tady.

Marky

6 komentářů:

 1. Krásná recenze. Na Milionkrát June jsem už párkrát narazila. Teď jsem si jistá, že ji mohu zkusit přečíst. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Mňa osobne táto kniha až tak veľmi neohúrila, hoci súhlasím s tým, že autorkin štýl bol veľmi zaujímavý a dokázala vďaka nemu vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To rozhodně! A chápu, že to není knížka pro každého - jen si myslím, že by se líbila spoustě lidem, kteří o ní vůbec neví ;)

   Vymazat
 3. Tak především mě tahle kniha zaujala svou obálkou - a to fakt jakože hodně hodně moc. Už jen kvůli té bych po ní v obchodě sáhla. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To věřím, mě zaujala původní obálkou a tahle je jí hodně podobná :)

   Vymazat

Budu ráda za každý komentář, připomínku, nápad... Pokud byste mě chtěli kontaktovat osobně, můžete použít můj mail marky48dsp@gmail.com. Předem díky za jakoukoli odezvu.