Jeďte na studijní pobyt! | Americké zápisky


Název v originále: Americké zápisky
Autor: Barbora Jiříčková
Nakladatelství: CooBoo
Žánr: YA, contemporary
Série: -
Počet stran: 344
Čteno: 12. - 15. září 2017, v češtině

Anna získává tenisové stipendium na univerzitě v USA. Nemůže uvěřit svému štěstí - sny se jí konečně plní a ona vyráží do Talequah, malého městečka v Oklahomě. Čeká jí spousta učení, tenisu a lásek... Postavit se na vlastní nohy není vůbec jednoduché. Jak to Anna všechno zvládne?

Letiště jsou divná místa. Je skvělé, že vás odtud rychle přepraví kamkoli si zamanete, ale vždycky znamenají, že musíte něco opustit. Někoho opustit.

Na svůj roční studijní pobyt v Belgii jen tak nezapomenu. Je to zážitek, který se nedá vyjádřit slovy ani fotkami, to si prostě musí každý prožít. Na výměnné studenty nedám dopustit a moc ráda čtu jejich blogy. Proto vám musí být jasné, že jsem si nemohla nechat ujít ani Americké zápisky. Kniha, která popisuje studentský život v zahraničí? Tu jsem zkrátka musela mít!

... a je proto možné, že jsem jí při čtení trošičku nadržovala. I když jsem si třeba neužívala každé písmeno, stejně jsem chtěla číst dál. Bavilo mě sledovat Annin život - okamžiky, kdy si připadá jako mimozemšťan, potýkání se s jazykem a penězi, a návrat domů. Na příběhu je skutečně vidět, že autorka čerpá z vlastních zkušeností. V USA jsem sice nikdy nebyla, ale minimálně pocity hlavní hrdinky jsem dokázala pochopit ve chvílích, kdy by jiným čtenářům mohla připadat otravná. Každý to má jinak, ale v něčem to máme my všichni "exchangers" podobné: občas jsme prostě zmatení. A musíte nám to odpustit.

Musím ovšem zmínit i největší zápor knihy: vedlejší postavy. Autorka si sice dala záležet na tom, aby hlavní postavy vynikly, ale většina ostatních charakterů je plochá a nezajímavá. Třeba Anniny spoluhráčky z tenisu se mi docela pletly a nebyla jsem schopna je zařadit - a to většinou zůstaly alespoň po sto stránek! Kromě toho jsem přece jen čekala něco víc o USA jako zemi a jejích obyvatelích - nejen studentských večírcích a tenisových kurtech. 

Co takový odlet do Ameriky obnáší? Nejprve samozřejmě musíte vědět, jestli se tam chcete porozhlédnout jako turisti, jestli letíte navštívit příbuzné, jestli jste ti šťastlivci, kteří tam jedou pracovat, anebo jestli vám natolik přeskočilo, že si balíte kufr na roční pobyt na univerzitě v zemi, o níž nevíte zhola nic.

Americké zápisky se tváří jako docela milá oddechovka, u které se občas zasmějete a skvěle si odpočinete. Děj je poměrně jednoduchý a příliš negraduje. Nejzajímavější se paradoxně může zdát první část, kdy se Anna potýká s novým prostředím a snaží se v USA zabydlet. Časem upadá do jisté rutiny a najednou se různé sekvence začnou opakovat - ale i to koneckonců odpovídá realitě studijního pobytu. Ke konci se ale všechno zase rozjíždí, protože přichází Annina poslední tenisová sezóna.

Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi cestování, případně už někde na studijním pobytu byli nebo se na něj chystají. Berte to jako takový náhled do duše "exchangera". A jak jste si jistě všimli, tenhle aspekt autorka vystihla opravdu věrohodně. Taky nesmím zapomenout na jedno malé závěrečné plus: na začátku každé kapitoly najdete malou tenisovou ilustraci od talentované Myokard, která navrhla i krásnou obálku!

Americké zápisky jsou milá oddechovka, u které se zasmějete a odpočinete si. Autorka čerpá z vlastních zkušeností a odhaluje drobnosti ze života české studentky v USA. Protagonistku jsem dokázala dobře pochopit, protože jsem sama na studijním pobytu v zahraničí byla, ale ne každému budou její pocity připadat srozumitelné. Kromě toho vedlejší postavy působí ploše a autorka čtenářům nedává příliš informací o USA jako zemi a jejích obyvatelích. Děj sice negraduje, naopak upadá do jakési rutiny, ale závěrečná část je plná příjemného napětí. Knihu doporučuji všem, kdo rádi cestují a chtěli by se třeba na studijní pobyt někam do zahraničí vydat. A jako bonus na vás na začátku každé kapitoly čekají krásné tenisové ilustrace z pera talentované Myokard. Co víc dodat? Jeďte na studijní pobyt!

Celkové hodnocení: 3/5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství CooBoo. Vy si můžete tohohle malého průvodce studijním pobytem pořídit tady.

Kdybyste se mohli podívat do kterékoli země na světě, kam byste jeli?
Marky

Komentáře